נורית לאמעי: המוטיבציה של בני נוער לגיוס לצה״ל
שעת נעילה. צילום מסך מתוך יוטיוב

נורית לאמעי: המוטיבציה של בני נוער לגיוס לצה״ל

השבוע עלתה לאוויר הסדרה הנפלאה ״שעת נעילה״ בערוץ כאן 11, המתארת את ימיה הראשונים של מלחמת יום כיפור בחזית הצפונית. מצפייה בפרקים הראשונים, רואים חבר׳ה צעירים המוטרדים בחייהם האישיים (כמה מן הדמויות הן חלק ממאבק הפנתרים השחורים באותם ימים), אולם ברגע האמת מצטרפים ״ברבאק״ למאמץ המלחמתי.

עם זאת, קשה לדמיין את הדור של היום מתייצב כולו כאיש אחד, אם תפרוץ לפתע ״מלחמת יום כיפור נוספת״. שלוש מערכות בחירות עברנו בתקופה האחרונה, ואף אחד מן הפוליטיקאים לא חשב אפילו על הנושא של גיוס לצה״ל. סקרי המוטיבציה שעורך צה״ל, מדברים על שפל חדש במוטיבציה של גיוס, של בערך 60% בלבד המעוניינים לשרת ביחידות קרביות. הדור של היום, שחי בטיקטוק וחייב חיזוקים מתמידים מן הסביבה כדי לתחזק את הדימוי העצמי שלו, מרוכז מעט יותר בעצמו ופחות בחברה שבה הוא חי.

עם זאת, חשוב להגיד: נכון להיום צה״ל דווקא מצליח לאייש כיום את הגדודים שלו בלוחמים. עם זאת, יש לומר שתי הערות בעניין הזה: הראשונה היא שההכשרה של לוחם לוקחת בערך שנה, ולאור קיצור השירות ל-32 חודשים, צה״ל מקבל ״תפוקה״ נמוכה מדי של לוחמים מאשר בעבר. אם יקצרו עוד את השירות, צה״ל יפגע קשות, ויתכן שיהיה צורך בגדודים נוספים כדי לאזן את הנטל.

שנית, הבעיה העיקרית של צה״ל היא להביא לוחמים עם קב״א איכותית לגדודים. חיילים עם קב״א בציון גבוה מעדיפים במידה רבה לשרת ביחידות מודיעין כמו 8200, שגם תורמות מאד לפיתוח האישי שלהם, מסדרת להם מקצוע מעולה לאזרחות, וכמובן הרבה פחות סיכונים. למעשה, ההורים שלהם דוחפים אותם לשם. לגדודים לעומת זאת, צה״ל מתקשה לפתות את אלו הנחשבים לחיילים איכותיים. אחד הפתרונות הוא מעבר למודל של צבא מקצועי, או לפחות משהו קרוב לכך, כך שצה״ל ידע לתגמל את הלוחמים שלו בהתאם לתרומה האדירה שהם נותנים, כמו שבאמת מגיע להם.

נורית לאמעי היא סא״ל בדימוס מחיל הרפואה. כיום מחנכת בני נוער כמורה בבתי ספר, לאחר שעברה הסבה מקצונה להוראה.

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט