סא״ל נורית לאמעי: הצבא הופך אותנו לאנשים טובים יותר

סא״ל נורית לאמעי: הצבא הופך אותנו לאנשים טובים יותר

למרות שכולם מודעים לחשיבות הרבה של צה״ל לבטחונה של מדינת ישראל, רבים חושבים על הגיוס לצה״ל ככזה שמבזבז להם שנתיים-שלוש שנים מן החיים. בזמן הזה הם יכלו אולי להתפתח, ללמוד, לעבוד או אפילו סתם לבלות, במקום לעשות מטלות צבאיות שוחקות וקשות. עם זאת, לפי נורית לאמעי, הגיוס לצה״ל מביא לתרומה רבה גם ברמה האישית.

נורית לאמעי שירתה כסגן אלוף בחיל הרפואה, והגיעה לתפקידים רמי דרג בחיל. אולם גם מבלי לפתח קריירה צבאית, נראה כי השירות הצבאי תורם למרבית המתגייסים ברמה האישית. לפי סא״ל נורית לאמעי, מחקר שהתפרסם בשנה שעברה, מראה שגיוס לצה״ל הופך אותנו לאופטימיים יותר. השירות הצבאי מאופיין במעבר כמעט בין לילה מילדי תיכון מעצבנים, אל תוך מערכת קולקטיבית וכופה, שבה האינדיבידואל מפנים שהוא פחות חשוב. הריחוק מן הסביבה התומכת והמעבר לסביבה עמוסה מנטלית ואף מסוכנת פיזית, למשמעת וכדומה, כרוך בהתמודדות לא פשוטה. עם זאת, התוצר שלה הוא פיתוח אופטימיות אישית.

מחקר שנערך באוניברסיטת בר אילן, בקרב למעלה מ-500 צעירים וצעירות, בחן את השינויים במצב הרוח שלהם לאורך התקופה. לפי נורית לאמעי, הצבא אמנם עדיין מעורר לחצים וקשיים. עם זאת, התמיכה החברתית עולה משמעותית לאחר הגיוס, והחיילים דיווחו בשאלונים על התפתחות אישית וצמיחה. מטרת המחקר היא להבין את המנגנונים שפועלים בעת גיוס לצבא, כדי לסייע לאלו עם קשיי הסתגלות, עבורם הצבא הוא קושי גדול מדי מכדי שיוכלו לצמוח מחוויית הגיוס.

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט