נשים חזקות בצבא חזק: נשים שעשו היסטוריה בצה”ל

נשים חזקות בצבא חזק: נשים שעשו היסטוריה בצה”ל

לפני שהייתה מורה, נורית לאמעי הייתה קצינה בדרגת סגן אלוף בחיל הרפואה, ורשמה כמה ציוני דרך היסטוריים בעצמה. לפי נורית, בנות מהוות חלק בלתי נפרד מצה”ל, וביכולתן לתרום ולהיתרם המון מן השירות הצבאי אם רק יאמינו בעצמן. משום כך, אספנו רשימה של נשים פורצות דרך בתולדות צה”ל, כדי שיהוו השראה לבנות שעולות על מדים בקרוב ובעתיד. מדובר ברשימה חלקית ולא ממצה, וכמובן שישנן עוד נשים שתרמו ויכולות להוות השראה (אם חסרה לכם מישהי, מוזמנים ליצור קשר דרך התפריט הראשי למעלה).

  1. טייסות בצה”ל- בשנת 1994 הגישה אליס מילר עתירה לבג”ץ כדי לאפשר לה להתגייס לקורס טיס. הצבא התנגד נחרצות, אולם בג”ץ אליס מילר המפורסם פתח את הדלת מאז לנשים להתגייס לשירות בקורס טיס. ארבע שנים לאחר מכן, סג”מ שרי הייתה לאישה הראשונה שסיימה קורס טיס, ושירתה כנווטת קרב. בשנת 2001, רוני צוקרמן עשתה היסטוריה כטייסת הראשונה בצה”ל.
  2. סא”ל אפרת קיקוב – סא”ל קיקוב היא הקצינה הראשונה בצה”ל שמפקדת על גדוד של תותחנים. התגייסה בשנת 2006 והמשיכה לקורס מפקדים, ובשנה שעברה עשתה היסטוריה כשמונתה לפיקוד על גדוד. קיקוב מפקדת על הפלגות שמשגרות את רקטת ה”רומח” של אלביט. אגב, גם אביה, יאיר קיקוב, היה רס”ן בתותחנים בזמנו.
  3. סא”ל דנה בן עזרא- ב-2017 התמנתה סא”ל בן עזרא לסמג”ד חי”ר אישה הראשונה בצה”ל, כאשר הפכה לסגנית מפקדת של גדוד “לביאי הבקעה”.
  4. סא”ל ג’- בשנת 2018 הפכה למפקדת הטייסת הראשונה בצה”ל. זהותה, ככל הטייסים עדיין חסויה.
  5. ח”כ אורנה ברביאי- אורנה ברביאי הייתה האישה הראשונה בצה”ל שהגיעה לדרגת אלוף כמינוי קבע בצה”ל, והייתה ראש אכ”א. כיום ברביבאי היא חברת כנסת מטעם סיעת יש עתיד תל”מ.

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט