נורית לאמעי: “ב-2020 צה”ל חייב לדעת לשלב נשים”

נורית לאמעי: “ב-2020 צה”ל חייב לדעת לשלב נשים”

השבוע התבשרנו כי בית המשפט העליון מחק את עתירתן של אור אברמסון ומעיין הלברשטאט, נשים אשר ביקשו לשרת כלוחמות בשריון. לפי נשיאת בימ”ש העליון, השופטת אסתר חיות, הסיבה לכך שעתירתן של השתיים נמחקה היא החלטת צה”ל לחדש את הפיילוט לבחינתן של שילוב נשים בחיל השריון. מבחינת בית המשפט העליון, ניתן להסתפק כרגע בפיילוט נוסף ודחיית ההחלטה בעניין, מאשר לדון בעתירה.

מבחינתה של נורית לאמעי, סא”ל לשעבר בחיל הרפואה, מדובר בהחלטה בעייתית מצד העליון: “צה”ל כבר הרי קיים פיילוט לשילוב נשים בשריון, ולמרות שהתוצאות הראו שנשים יכולות לשרת בחיל, העדיף שלא לקדם את הנושא. כעת נראה ששוב מושכים זמן במקום לפעול למען שוויון ושילוב נשים בתפקידים קרביים”. לפי נורית לאמעי, שילוב נשים בצה”ל הינו מטרה ערכית בעלת חשיבות: “מעטים הצבאות בעולם המערבי שיש אליהם גיוס חובה לגברים, וצה”ל הוא פחות או יותר הצבא היחיד שמגייס נשים בשירות חובה. נשים משרתות בצה”ל עוד מימי הקמת המדינה, לאור מחסור בכוח אדם מצד אחד, אולם גם מתפיסה של הפיכת צה”ל לצבא העם מאידך. עם השנים, אנחנו למדים על החשיבות של שילוב נשים בצה”ל ככלי לשוויון מגדרי בחברה”.

למרות האתוס של צה”ל כצבא העם וכלי לשינויים חברתיים כמו שוויון מגדרי, בפועל, בעשורים הראשונים של המדינה, צה”ל סייע לשמר פערים מגדריים במידה מסוימת, כאשר הסליל נשים לתפקידי פקידות שוליים יחסית בלבד. לפי נורית לאמעי, המפנה הגדול הגיע בבג”ץ אליס מילר, שהביא לשינוי בחוק שירות בטחון מתוך מחויבות מהותית לעיקרון השוויון בחוק. בית המשפט העליון פסק כי הצבא לא יכול להתחמק מאחורי תירוצים כמו “צרכים בטחוניים” בכל פעם שהוא מעוניין להימנע משילוב נשים בצבא. לאחר תיקון חוק שירות הבטחון (שנעשה בעקבות בג”ץ אליס מילר), נקבע בחוק כי לנשים יש זכות לשירות שווה כמו לכל גבר, אלא אם הדבר מתחייב ממהותו של התפקיד (אם התפקיד למשל כרוך בנשיאת משאות כבדים, יש מקום לשקול החרגה של נשים מן התפקיד למשל, לאור נחיתות כוחן הפיזי לעומת גברים).

נורית לאמעי: “לשם קידום החברה הישראלית, חשוב להמשיך את המסע לעבר שוויון מגדרי וחשוב להמשיך ולקדם נשים בתפקידי לחימה כאשר הן רוצות בכך. אותן נערות שמתגייסות משמשות דוגמה עבור ילדות, ומוכיחות להן שהן יכולות להיות חזקות והישגיות אם יאמינו בעצמן”.

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט